top of page

Vi trodde verkligen inte det var sant...

... och det är fortfarande lite svårt att greppa. Men vi har fått 5,8 miljoner kronor i bidrag från Allmäna arvsfonden! 😍 Bidraget har vi fått för att rusta upp vårt befintliga ridhus så vi kan anpassa det mer för vår verksamhet med voltige och den nystartade delen av föreningen, Libra. Libra är speciellt utformad för barn och ungdomar med olika svårigheter i sin vardag och särskilda behov där de ena veckan kör balans- och styrketräning på vår mekaniska häst (som vi i dagsläget har ståendes i Frillesås Idrottshall) och den andra veckan sker träningen på häst med voltigegjord i ridhuset med våra duktiga ledare.


Syftet med hela tillbyggnads- och renoveringsprojektet är att i vårt befintliga ridhus bygga till ett specialrum för Libra och voltigeverksamheten. Rummet ska användas för inomhusträning för barn och ungdomar där föreningens mekaniska häst ska vara placerad tillsammans med andra träningsredskap. På sikt är även vår tanke att rummet ska kunna användas av alla våra medlemmar för att arbeta upp den styrka, balans och kondition som faktiskt behövs när man rider. Rummet blir drygt 40-50 kvadratmeter och kommer ha full höjd upp till taknock, vilket i princip är ett måste då takhöjden är avgörande för att ha voltigeträning - både uppsuttet på vanlig häst och på vår mekaniska häst (som faktiskt har flera namn, "Racewood" och "Frille" är väl de 2 vanligaste 😁). Vi kommer även att tillgänglighetsanpassa anläggningen samt renovera taket för att kunna ha den verksamhet vi vill ha med våra voltigörer och Libra med voltigetävlingar och clinicer på anläggningen.

Spännande tider väntar på FRK. Renovering och tillbyggnad av befintligt ridhus och ett nytt ridhus som kommer byggas i kommunens regi. Vi längtar! 😍🐴

459 views0 comments

Comments


bottom of page